Tenisová raketa

Tenis není možné hrát bez kvalitní tenisové rakety. Tenisovou raketu tvoří výplet ze strun a rám. Tento rám je tvořený z držadla, krčku a hlavy.

Držadlo má tvar osmihranu a dříve bylo ovinuto kůží. Dnes je však kůže nahrazována syntetickými materiály. Aby raketa v ruce neklouzala a mohli jsme tak dosáhnout mnohem lepších výsledků, omotává se držadlo různými protiskluzovými materiály.

Hlava rámu je elipsovitého tvaru s úderovou plochou, kterou tvoří struny výpletu. Povrch výpletu je jednotný a hustota strun ve střední části nemůže být nižší než na ostatní ploše rakety. Velikost hlavy je možné rozlišovat podle její plochy:

  • Midsize (< 97 sq palce / 625 cm²)
  • Midplus (98–105 sq palce / 630–675 cm²)
  • Oversize (106–115 sq palce / 680–740 cm²)
  • Super Oversize (> 116 sq palce / 750 cm²)

Rám rakety byl v minulosti vyroben ze dřeva. Ovšem od 60. let 20. století se dřevo začalo nahrazovat kovem a později umělou hmotnou. V současnosti dávají výrobci přednost karbonovým vláknům, skelným vláknům, titanu nebo keramickým materiálům. Díky tomu jsou rakety mnohem lehčí a lépe se s nimi manipuluje.

V minulosti došlo také k zavedení tzv. dvojitých výpletů, který výrazně zvýšily rotaci tenisových míčků. Ovšem v roce 1977 Mezinárodní tenisová federace tyto výplety zakázala.

Mezi přední výrobce tenisových raket patří firmy jako Wilson Sporting Goods, Prince Sports, Völkl, Yonex nebo francouzský výrobce Babolat.

Při výběru tenisové rakety se určitě poraďte s odborníky. Je nutné přihlédnout především k věku a k úrovni hráče. Pro ty nejmenší hráče jsou určeny dětské tenisové rakety, které mají většinou větší hlavu. Dospělí hráči musí při výběru rakety brát v úvahu také svoji úroveň v tenise