Wimbledon

Wimbledon je nejstarší tenisový turnaj na světě. Každý rok na přelomu června a července se tento turnaj hraje v londýnské části, Wimbledon. Odtud také název tohoto turnaje.

S tímto turnajem je spojena také tradice a historie. Proto jsou šanty původní, tedy dřevěné. V areálu nenajdete žádné reklamní plochy. Platí zde také přesná pravidla. Například hráči musí na turnaji nosit předepsané oblečení, které je bílé. Patronem tohoto turnaje je královská rodina v čele s anglickou královnou Alžbětou II. a jeho prezidentem Princem Edwardem.

 

Mezi tradice se řadí také podávání jahod se šlehačkou a sklenkou šampaňského. V neděli, která předěluje první a druhý týden soutěže, se tradičně žádný zápas neodehrává.

Na Wimbledonu naleznete celkem 49 kurtů, z nich celých 19 je určeno pro granslam. Ten největší je označován jako centrální dvorec. Ten má od roku 2009 zatahovací střechu pro případ nepříznivého počasí. Aby výsledky hry byly co nejvíce férové, byl na hřišti zaveden systém „jestřábího oka“. Ten kontroluje dopad míčků.

Na Wimbledonu se hraje celá řada soutěží. Mužské a ženské dvouhry, mužská i ženská smíšená čtyřhra. Dále se zde odehrávají soutěže juniorů, legend a také vozíčkářů.

Ten, který zvítězí v mužské dvouhře, získá pozlacený stříbrný pohár, který nahradil původní trofej „Field Cup“. Vítězka ženské dvouhry pak přebírá stříbrnou mísu „Venus Rosewater“, která je zdobená krásnými mytologickými výjevy.